Moje první vernisáž proběhla 7. března 1996 v Galerii Váp ve Zlíně. Tehdy jsem maloval olejovými barvami technikou pomalého vrstvení. Jeden obraz mohl vznikat celé roky – vrstva po vrstvě, trpělivě a pomalu.
V té době jsem tvořil pod jménem Šakal (A takto mě znají mí přátelé dodnes).
Výstava neunikla pozornosti nejen místních novin, ale také televize. Tehdy jsem o své tvorbě řekl: „Obraz je jako malé divadlo.“ Bylo to vyjádření mého tehdejšího přemýšlení – o obrazu jako o prostoru, kde se setkává ticho, napětí a pohyb. Po této zkušenosti jsem si řekl, že už další výstavu pořádat nechci.
Časem jsem však své rozhodnutí přehodnotil. Do Zlína jsem se po letech vrátil s výstavou, kterou zahájila vernisáž dne 17. října 2025 v restauraci Pod hradem ve Zlíně–Malenovicích. Výstava byla následně k vidění ještě dva týdny v rámci otevírací doby restaurace.
Výstava nesla název:
„Meditabitur die ac nocte.“
Jde o latinský verš z Bible, konkrétně z 1. žalmu, 2. verše, který v češtině zní:
„Bude rozjímat ve dne i v noci.“
Tento biblický citát vystihuje můj současný pohled na tvorbu. Někdy se posadím v tichu – bez úmyslu tvořit, jen být. V samotě a beze spěchu se zvolna rodí prostor, kde může vzniknout obraz jako odraz vnitřní meditace. Nejde o systematické nebo cílené rozjímání, spíše o chvíle, kdy se tiše vynoří něco, co si samo říká o tvar a barvu.
Po úspěšné výstavě „Meditabitur die ac nocte.“ jsem se rozhodl v této cestě pokračovat a uspořádat další výstavy. .
Nové články:
|InMagaín.cz - Mezi tichem a barvou: R.V. ŠAKAL otevírá svůj vnitřní svět
JakBydlet.cz - Rozhovor s malířem R.V. ŠAKALEM
Staré články v tisku: